Составьте по 5 предложений на вопросительную,утвердительную и отрицательную формы по Present continious

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
утвердительные I am playing You are playing He it isplaying We are playing They are playing вопросительный Am I playing? Are you playing? Are we playing? Are they playing? отрицательный I am not playing You are notplaying we are not playing