Составьте три предложения на английском языке "Мне понадобится столько-то времени...". Начинаются предложения с "It takes", "It took", "It will".

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 It takes me ten minutes to get to the swimming-pool.  It took him half an hour to get  to school on foot.  It will take her about fifty minutes to get to the station by bus.