СРОЧНО!!! нужно продолжение текста, на беларуском. у минску есць музей валуноу. пад адкрытым небам ляжаць таустуны-валуны....

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Музей валуноу Беларусы з даўніх часоў пакланяліся камяням. Кланяліся, калі да сёмага поту стараліся выбраць іх з кожнага сялянска-га поля, а тыя, як жывародныя, усё вылузваліся і вылузвалі-ся з зямлі. Кланяліся, будуючы з іх крэпасці і замкі, палацы і цэрквы, стайні і свірны, брукуючы грукатлівыя гасцінцы. 3 далёкіх дахрысціянскіх часоў беларусы верылі ў цудадзейную сілу камянёў. Нашы даўнія продкі лічылі, што сімвалам бога Перуна, напрыклад, з'яўляецца каменная сякера. Ёю сівабароды грамавержац рассякае чорныя хмары і поіць зямлю да-брадзейным дожджыкам. Лічылася, што яна абараняе ад злых духаў, спрыяе ўрадлівасці і пладавітасці, ратуе ад хвароб. 3 асаблівай цнатлівасцю адносіліся беларусы да камянёў-про-шчаў, следавікоў з адбіткамі слядоў Хрыста, Багародзіцы, свя-тых угоднікаў. У дні свят да іх ладзілі хрэсныя ходы, богаслу-жэнні, ім прыносілі ахвяры, каля іх будавалі капліцы, цэрквы. Музей валуноў знаходзіцца пад адкрытым небам ледзь не на галоўным праспекце сталіцы. Гэта ці не адзіны такі ў свеце музей.