Срочно помогите пожалуйста Вставьте подходящие глаголы в правильной форме и правильном времени (present simple? Present cont. Past simple , Past cont). Сначала нужно перевести, чтобы понять смысл. 2. I ... to learn English.  1...

Срочно помогите пожалуйста Вставьте подходящие глаголы в правильной форме и правильном времени (present simple? Present cont. Past simple , Past cont). Сначала нужно перевести, чтобы понять смысл. 2. I ... to learn English.  1. like 2. cook 3. have 4. study 5. Be  4. I often ... my friends.  1. go 2. play 3. cook 4. live 5. see  6. She ... happy that she ... with me.  1. have 2. be 3. live 4. lives  7. We often ... to the theatre or cinema.  1. play 2. go 3. run  8. Sometimes I ... tennis with my aunt. She ... to play with me.  1. like 2. play 4. study  9. I ... happy that I ... such a nice aunt.  1. be 4. have 5. Can 10. And she ... to have one more nephew.  1. want 2. Come 3. do
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2. 1 4. 5 6.2 7. 2 8. 2,1 9.1,4 10.1