СРОЧНО ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!!!ШЕСТОЙ КЛАСС!!! Present Continuous Упражнение 1.Добавь окончание -ing к глаголам, распределяя их по строчкам в соответствии с написанием. Come, clean, swim, do, write, make, shop, live, sing, run, ...

СРОЧНО ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!!!ШЕСТОЙ КЛАСС!!! Present Continuous Упражнение 1.Добавь окончание -ing к глаголам, распределяя их по строчкам в соответствии с написанием. Come, clean, swim, do, write, make, shop, live, sing, run, dance, play, work, sit, sleep, take, have, eat, jump, cry, do 1. cleaning, ______________________________________________________ 2. coming, _______________________________________________________ 3. swimming,_____________________________________________________ 4. Упражнение 2.Переделайте предложения так, чтобы глаголы стояли в PresentContinuous. Каждый раз добавляйте слово подсказку now или atthemoment. 1. I open the door. 2. The bоуs write letters. 3. We sing songs. 4. Mother makes a cake. 5. The bell rings. Упражнение 4. Поставьте глаголы в скобках в PresentContinuous. 1. It (rain) all day. 2. I (play) the piano now. 3. Mary (come) to see us. 4. The boy (climb) the tree. 5. The baby (drink) milk. 6. My friend (speak) English.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Cleaning, cleang. Coming, come. Swiming, swim. Упр.4 I opening the door at the moment. The boys writing letters now. We singing songs at the moment. Mo5her making cake now. The b3lling rings now