СРОЧНО! ПОЖАЛУЙСТА! Составить 3 утвердительных предложения, 3 отрицательных предложения и 3 вопросительных предложения используя настоящие длительное время. (АНГЛ. ЯЗ.)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Утвердительные: I'm doing my homework. Right now she is watching TV. They're going to the cinema. Отрицательные: He isn't here. Ann isn't playing computer games at the moment. We aren't making bed at the moment. Вопросительные: 1.What are you doing right now? -I'm chatting with you. 2. Why are you chatting? -Because I like it. 3.Are you reading that book? -Yes, I am