Табак тарту – традиционный порядок преподношения гостям мяса по-казахски. Кому, ч

Табак тарту – традиционный порядок преподношения гостям мяса по-казахски. Кому, что преподносить согласно субординации и ритуала. Бас тарту – угощение головой барана (козы, крупного рогатого скота). Уважаемым и почетным гостям принято подавать голову барана или козы. Для приготовления головы сначала ее подпаливают, чтобы не осталось шерсти, а затем тщательно промывают, в том числе носоглотку и глазные отверстия. Отделяют нижнюю челюсть вместе с языком и снова тщательно промывают. Гостям варят только верхнюю часть головы, предварительно выбив зубы на верхней челюсти. На нижней челюсти зубы не выбивают, ее можно также отварить отдельно, как бульон к первому блюду. Голову крупного рогатого скота и лошади обрабатывают подобным образом, язык крупного рогатого скота и лошади готовится и подается отдельным блюдом, является деликатесом. Верхнюю часть головы конины или крупного рогатого скота делят на три части – шеке, каждый шеке крупного рогатого скота, по значимости приравнивается к одной голове барана или козы. Шеке головы лошади не считается значимым и обрядовым и поэтому уважаемым гостям не подается. Способ варки головы такой же, как и мяса по-казахски. Приготовленную голову укладывают на отдельное блюдо. К дастархану блюдо с головой преподносит мужчина. Бас табақ – главное, первое по значимости блюдо или поднос с мясом. Бас табак преподносится пожилым людям и уважаемым гостям. На него укладывается жанбас - тазовые кости; ортан жілік - бедренная кость; белдеме(обязателен с жанбас) - поясные позвонки, филе брюшной полости туши; сүбе қабырға - филе вместе с пятью ребрами выше почки; қойдын ұлтабары – двенадцатиперстная кишка баранины; из конского мяса: қазы, қарта, жал, жая. Қос табақ – специальное блюдо или поднос с мясом для қуда-құдағи – свата и сватьи. Его состав такой же как Бас табак с добавлением второго ортан жілік - бедренная кость. Сый табақ – дополнительное почетное блюдо или поднос с мясом. Состав укладываемого мяса произвольный. На Сый табак нельзя выкладывать жауырын – лопатка и тоқпан жілік – берцовая кость, т.к эти части мяса баранины считаются менее весомыми и значимыми. Жай табақ – стандартное блюдо или поднос с мясом. В него укладывается ортан жілік – бедренная кость, жауырын – лопатка, тоқпан жілік – берцовая кость, қабырға – ребра, омыртқа – позвоночник. Жастар табағы – блюдо или поднос с мясом для молодежи. Основная весомая кость это асық жілік – большая берцовая кость и төс - грудинка. Асықты жілік обычно разрезает друг зятя или женге – жена старшего брата снохи. Зятю обязательно подается төс. Кәрі жілік – лучевая кость, бұғана – ключица, мойын – шейные позвонки не являются значимыми и гостям не подаются. Их можно приготовить в домашней кухне первыми и вторыми блюдами, а так же в виде холодной закуски. Во всех случаях Табак Тарту, қазы, қарта, жал, жая является желаемым компонентом. К одному из важных обычаев казахского народа является приглашение зятя в гости. Когда в казахской семье девушка выходит замуж, родственники девушки приглашают в гости зятя и в каждом доме традиционно обязателен Жастар табағы. Зятя обязательно угощают төс – грудинкой. Отныне, когда режут скот в семье девушки вышедшей замуж, грудинка всегда передается зятю в приготовленном виде или в сыром виде и называют это сыбага (его доля).Перевести на казахский язык.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Темекі тарту – дәстүрлі тәртібі преподношения қонақтарға ет по-казахски. Кімге, не жеткізе сәйкес субординации және рәсімді.Бас тарту – сияпат басымен қой (ешкі, ірі қара мал). Қадірлі және құрметті қонақтарға қабылданды беруге бас қой немесе ешкі. Дайындау үшін бастың алдымен оның подпаливают үшін қалды жүн, содан кейін мұқият жуылады, оның ішінде носоглотку және көз саңылау. Туғаннан төменгі жаққа тілімен қатар және қайтадан мұқият жуады. Қонақтарға пісіреді тек жоғарғы бөлігі бас, алдын ала выбив тістері жоғарғы жақ. Төменгі жақтың тістері жоқ выбивают, оны сондай-ақ, қайнатыңыз бөлек, сорпа бірінші блюду. Бас ірі қара мал және жылқы өңдейді осылайша, тілі ірі қара мал мен жылқы дайындалады және беріледі жеке тағам болып табылады деликатесом. Жоғарғы бөлігі бас, жылқы немесе ірі қара мал бөледі, үш бөлігіне – шеке, әрбір шеке ірі қара мал, маңыздылығы бойынша теңестіріледі, бір басына қой немесе ешкі. Шеке бас жылқы жоқ болып саналады маңызды және обрядовым сондықтан құрметті қонақтарға беріледі.Қайнату тәсілі бастың сияқты ет по-казахски. Дайындалған басын төсейді жеке тағам. - Дастархану тағам басымен тұрғындарының ер адам.Бас табақ – бас, бірінші маңыздылығы бойынша табаққа немесе астауға ет. Бас темекі преподносится қарт адамдарға және құрметті қонақтарға. Оған укладывается жанбас - сәбіз; ортан жілік - сан сүйегі; белдеме(міндетті отырып, жанбас) - белдікті омыртқалар, балық етін, құрсақ қуысы, тушь; сүбе қабырға - филе бірге бес қабырғалар жоғары бүйрек; қойдын ұлтабары – двенадцатиперстная ішек қой; етінен: қазы жіберуді жоспарлауда, қарта, жал, берілді.Қос табақ – орта табаққа немесе астауға ет үшін қуда-құдағи – свата және сватьи. Оның құрамы сияқты Бас темекі қосылған екінші ортан жілік - сан сүйегі.Сый табақ – қосымша құрметті табаққа немесе астауға ет. Құрамы укладываемого ет ерікті. Арналған Сый темекі болмайды выкладывать жауырын – жауырын мен тоқпан жілік – берцовая кость, т. б. бұл бөлігінің етін қой еті деп саналады кем весомыми және маңызды.Жай табақ – стандартты табаққа немесе астауға ет. Оған укладывается ортан жілік – сан сүйегі, жауырын – жауырын, тоқпан жілік – берцовая кость, қабырға – қабырға, омыртқа – омыртқа.Жастар табағы – табаққа немесе астауға ет. Негізгі салмақты сүйек бұл асық жілік – большая берцовая кость және төс - төс еті. Асықты жілік әдетте разрезает дос күйеу немесе женге – жена старшего брата келіні. Зятю міндетті түрде беріледі төс.Кәрі жілік – сәулелі сүйек, бұғана – ключица, мойын – мойын омыртқалар емес, маңызды болып табылады және қонақтарға беріледі. Оларды дайындауға болады үй асүйде бірінші және екінші тағамдар, сондай-ақ түрінде суық тағамдар.Барлық жағдайларда Темекі Тарту, айналады, қарта, жал, берілді қалаулы нәтиже болып табылады құрамдас бөлігі. Бір маңызды қазақ халқының әдет-ғұрпын болып табылады шақыру күйеу баласын қонаққа. Қашан қазақ отбасындағы қыз бала күйеуге шығады, туған-туыстары қыздар шақырады қонақтар күйеу мен әр үйде дәстүрлі міндетті Жастар табағы. Күйеу міндетті түрде угощают төс – грудинкой. Енді, қашан режут мал отбасында қыздар тұрмысқа шыққан, төс еті әрқашан беріледі зятю " приготовленном түрінде немесе түрінде шығаруға және деп атайды сыбаға