Translate into English. Use Present Perfect and ever, yet. Example: Ты когда-нибудь был в Шотландии? - Have you ever been to Scotland? 1. Он уже вымыл пол? (to clean the floor)- ____________? 2.Ты уже знаешь об этом? (to know a...

Translate into English. Use Present Perfect and ever, yet. Example: Ты когда-нибудь был в Шотландии? - Have you ever been to Scotland? 1. Он уже вымыл пол? (to clean the floor)- ____________? 2.Ты уже знаешь об этом? (to know about it) - _________? 3.Они когда-нибудь слышали колокола? (to hear the bells) - ________? 4.Они уже взяли свои сумки? (to take their bags) - _________? 5.Она когда-нибудь делала уроки? (to do homework) - _________________? 6.Они когда-нибудь видела королеву? (to see the Queen) - _________? 7.Они уже ушли? (to go) - __________________?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Has he cleaned the floor yet? 2. Have you known aboit it yet? 3. Have they ever heard the bells? 4. Have they taken their bags yet? 5. Has she ever done homework? 6. Have they ever seen the Queen? 7. Have they gone yet? Please