Укажите Participle I, Participle II и установите функции каждого из них, т.е. укажите, является ли оно определением, обстоятельством или частью глагола-сказуемого.The progress achieved by our company is great. He was sitting at...

Укажите Participle I, Participle II и установите функции каждого из них, т.е. укажите, является ли оно определением, обстоятельством или частью глагола-сказуемого. The progress achieved by our company is great.  He was sitting at his desk looking through the catalogues.  When writing a cable we try to use as few words as possible.  The director had finished the talks when i came up to him.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
achieved - Participle II, определение sitting, looking - Particile I, часть глагола-сказуемого writing - Participle I, обстоятельство finished - Participle II, часть глагола-сказуемого came - Participle II, часть глагола-сказуемого