Упр. 206. Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Perfect или Past Simple. 1. I already (to do) my h

Упр. 206. Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Perfect или Past Simple. 1. I already (to do) my homework. Now I can go for a walk. 2. I (to do) my homework yesterday. 3. He just (to come) home. 4. He (to come) home a minute ago. 5. Nick (to play) football yesterday. 6. She already (to come) from school. Now she is doing her homework. 7. I (to read) this book last year. 8. I (to read) this book this year. 9.1 never (to be) to Washington. 10. You ever (to be) to New York? 11. You ever (to see) the eruption of a volcano? 12. I (not yet to eat) today. 13, He (not to eat) yesterday. 14. You (to play) the piano yesterday? 15. You (to play) the piano today? 16. What you (to prepare) for today? 17. Look at this bird-house. Mike (to make) it himself. He (to make) it last Sunday. 18. Where you (to put) my pen? I cannot find it. 19. You (to see) Mary today? 20. When you (to see) Mary? — I (to see) her last week. 21. Your mother (to promise) to take you to the theatre? 22. Look at my new dress! I (to make) it myself. 23. He is not at school today, he (to fall) ill. — When he (to fall) ill? — He (to fall) ill yesterday. ПОМОГИТЕ ПЛИЗ 1000 РАЗ БУДУ БЛАГОДАРНА