Вставь артикль a/an там, где нужно. 1. This is _ computer. 2. This is _ elephant. 3. These are _ desks. 4. Those are _ my toys. 5. This is _ his computer. 6. That is _ aeroplane. 7. This is _ their playroom. 8. It's _ very nice...

Вставь артикль a/an там, где нужно. 1. This is _ computer. 2. This is _ elephant. 3. These are _ desks. 4. Those are _ my toys. 5. This is _ his computer. 6. That is _ aeroplane. 7. This is _ their playroom. 8. It's _ very nice. 9. It looks like _ cat. Look at _ her tea set!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)a 2)an 3)- 4)- 5)- 6)an 7)- 8)- 9)a; -