Вставьте неопределенный артикль, где необходимо. 1. This is… book. It is my … book.  2. I have … sister. My …sister is … doctor.  3. They have … dog and two … cats.  4. There is … little brown coffee table in our … room.  5. My...

Вставьте неопределенный артикль, где необходимо. 1. This is… book. It is my … book.  2. I have … sister. My …sister is … doctor.  3. They have … dog and two … cats.  4. There is … little brown coffee table in our … room.  5. My … sister is at … work.  6. There are … beautiful trees in our … park.  7. What … nice day today!  8. It is such … difficult task.  9. My … mother keeps… house.  10. We usually have … lunch at 12.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
После is, have, what, such везде артикль a, в остальных случаях не надо