Вставьте нужную форму глагола to be: 1) My family … fine. 2) These cats … black. 3) We … teachers. 4) I … fr

Вставьте нужную форму глагола to be: 1) My family … fine. 2) These cats … black. 3) We … teachers. 4) I … from Moscow. 5) … your mother a manager? 5. а) Поставьте предложения в вопросительную форму: 1) Those men are doctors. 2) He plays tennis. 3) I am at home now. 4) My friends learn French. 5) It is Sunday today. б) Поставьте эти предложения в отрицательную форму. 6. Поставьте глагол в скобках в нужном времени: 1) They (to play) football last Saturday. 2) He (to work) every day. 3) You (to write) to me next week. 4) Sometimes I (to help) my grandparents in the garden.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) IS 2) IS 3) ARE 4)AM 5) IS 5A  WHO ARE THOSE MEN? WHAT HE DOES? wHERE ARE YOU NOW? WHO LEARN ENGLISH? WHAT DAY IS IT? 5b THOSE MEN ARE NOT DOCTORS HE DON'T PLAY TENNIS I AM NOT AT HOME NOW MY FRIENDS DON'T LEARN ENGLISH IT IS NOT SUNDAY TODAY  6 THEY PLAYED FOOTBALL LAST SUTARDAY  HE WORKS EVERYDAY YOU WILL WRITE I HELP