Вставьте предлоги и переведите на русский Why is he always laughed …? Who is being waited …? Was Mary looked … by your sister? The song was being listened …. When he opened the door. Was his arrival insisted …? His plans are a...

Вставьте предлоги и переведите на русский Why is he always laughed …? Who is being waited …? Was Mary looked … by your sister? The song was being listened …. When he opened the door. Was his arrival insisted …? His plans are always objected …. Why is this book never referred …
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 at (Почему над ним всегда смеются?) 2 for (Кого ждем?) 3 for (Мэри находилась под присмотром твоей сестры?) 4 to (Песня была послушана) 5 by (Настаивали ли на его прибытии?) 6 to (Его планы всегда вызывают возражения) 7 on (Почему на эту книгу никогда не ссылаются?) Вот, правда не во всех уверен :)
Гость
Why is he always laughed?- Почему он всегда смеётся?(предлога нет) Who is being waited?- Was Mary looked in by your sister?- Мери нашла свою сестру? The song was being listened to.- Песня была прослушана. When he opened the door- Когда он открыл дверь Was his arrival insisted?- Настаива?и ли о его присутствии? (предлога нет) His plans are always objected- Его планы всегда меняются. (предлога нет) Why is this book never referred on?- Почему на эту книгу ниогда не ссылались?