Выберите лишнее слово в каждой строчке! 1) enable, encourage, enrich, sadden, enlarge 2) explore, cost, manage, promise, size 3) afford, argue, achieve, advantage, admire 4) explore, argue, afford, manage, promise 5) connect, d...

Выберите лишнее слово в каждой строчке! 1) enable, encourage, enrich, sadden, enlarge 2) explore, cost, manage, promise, size 3) afford, argue, achieve, advantage, admire 4) explore, argue, afford, manage, promise 5) connect, destroy, consider, promise, explore
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. enrich, 2. cost,  3. achieve. 4. afford 5.  destroy