ВЫБРАТЬ НУЖНУЮ ФОРМУ ГЛАГОЛА ДЛЯ СОСТАВЛЕНИЯ СЛОЖНОПОДЧИНЕННОГО ПРЕДЛОЖЕНИЯ С П?

ВЫБРАТЬ НУЖНУЮ ФОРМУ ГЛАГОЛА ДЛЯ СОСТАВЛЕНИЯ СЛОЖНОПОДЧИНЕННОГО ПРЕДЛОЖЕНИЯ С П??ИДАТОЧНЫМ УСЛОВНЫМ. 1.She said she.....not hungry...... a)is/now b)was/now c)was/then d)is/then 2.He said he.......have finished this paper by..... a)will/tomorrow b)would/next day c)will/next day d)would/tomorrow 3.She said sternly that I .....to do it alone,without anybody's help. a)am b)will c)would d)was 4.My friend asked me if Carol......talked to Kevin. a)has b)have c)having d)had 5.He asked her when the......week's party........planned. a)next/is b)following/is c)following/was d)next/was
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. c 2. b 3. c 4. d 5. d