Write complete sentences with these adjectives
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Complete these sentences use the adjectives. example: a good librarian should be intelligent and sociable 1) a good engineer should be educated and experienced
2)a modern farmer should be active and business
3)members of a good family should be friendly and tolerant
4)a real friend should be faithful and responsive
5)if you like your pet,you should gentle and caringЗавершить эти предложения используя прилагательные. пример: хороший библиотекарь должен быть умным и общительным1) хороший инженер должен быть образованным и опытным
2)современный работник (фермер) должен быть активным и деловым
3)члены хорошей семьи должно быть дружными и терпимыми
4)настоящий друг должен быть преданным и отзывчивым
5)если вы любите своего питомца,вам следует быть ласковым и заботливым