Write in your notebooks three animals that 1) can swim. 2) can jump. 3) Hava got two legs. 4) Hava got big ears. 5) have got long tails. 6) can climb.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) a fish, a crocodile,a  whale and a dolphin can swim. 2) a kangaroo, a rabbit, a frog and a hare can jump. 3) a hen, a cockerel, a goose and a duck have got two legs. 4) an elephant, a rabbit, a hare and a donkey have got big ears. 5) a monkey, a mouse, a rat and a giraffe have got long tails. 6) a cat, a bear, a squirrel and a monkey can climb