XVI. Fill in somebody(someone), anybody(anyone), nobody(no one) everybody(everyone), something, anything, nothing, everything: 1. Is there ... on the desk? 2. The door is open. There must be ... at home. 3. There is ... wrong w...

XVI. Fill in somebody(someone), anybody(anyone), nobody(no one) everybody(everyone), something, anything, nothing, everything: 1. Is there ... on the desk? 2. The door is open. There must be ... at home. 3. There is ... wrong with my fountain pen. It won’t write. 4. A blind man cannot see ... . 5. Is there ... in the room? — Yes, there is ... in it. 6. It is too dark here, I cannot see ... . 7. If there is ... in the room you may turn off the light. 8. Can ... recite the poem? 9. We must do ... to help her. 10. Can I do ... for you? 11. There must be ... interesting in the book you read. 12. It is too dark, I can’t see ... on the blackboard. May I turn on the light? 13. We can work in Room No. 20. There is ... there. 14.Let’s go there at once. I want to see ... with my own eyes. 15.May I come to see you tonight? I’ve got ... to tell you. 16.Bob is one of our best students, ... knows him. 17. Must we learn ... by heart? — No, you needn’t. You must only prepare the poem for test reading. 18. There is ... interesting in this magazine. 19. Is ... away from the lesson?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
плохо кому-то(кого-то), кто(кто) никто не(никто) всех(всем), что-то, ничего, ничего, все:1. Там ... на столе? 2. Дверь открыта. Там должны быть... дома. 3. Нет ... не так с моей авторучки. Он не напишет. 4. Слепой человек не может видеть ... . 5. Там ... в комнате?— Да, нет ... в нем. 6. Здесь слишком темно, я не вижу ... . 7. Если есть ... в комнате можно выключить свет. 8. Может ... декламировать стихотворение? 9. Мы должны сделать ..., чтобы помочь ей. 10. Я могу сделать ... для тебя? 11. Там должны быть ... интересные в книге, которую вы читаете. 12. Это слишком темно, я не вижу ... на доске. Могу ли я включить свет? 13. Мы можем работать в комнате № 20. Есть ... есть.14.Пойдем туда сразу. Я хочу увидеть ... своими глазами.15.Могу ли я прийти к тебе сегодня вечером? Я должен ... сказать тебе.16.Боб является одним из наших лучших учеников, ... его знает. 17. Мы должны выучить ... наизусть? — Нет, вам не нужно. Необходимо только подготовить стихотворение для чтения тест. 18. Нет ... интересно в этом журнале. 19. Это ... от урока?