Як відповісти на питання якщо воно починається з would you like?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
would you like to have some honey? yes, i do really want to have some honey.
Гость
Yes, (I wouild). No, (I wouldn't). Например, - Would you like a cup of coffee? (Чашечку кофе?)                    - Yes. With milk, please.                    или                    - No, thanks. I would like a glass of juice.