Задание то что нужно сделать: Listen and complete the texts with the words from the boxec Rainbows v●yellow●beautiful●different●violet● Rainbows are (0) beautiful rays of colour.Sunlight looks (1) ...but it's really made up of ...

Задание то что нужно сделать: Listen and complete the texts with the words from the boxec Rainbows v●yellow●beautiful●different●violet● Rainbows are (0) beautiful rays of colour.Sunlight looks (1) ...but it's really made up of (2) ...colours:red,orange,(3)....green,blue,indigo and (4) ...The sun makes rainbows when white sunlight passes through raindrops. Можно посмотреть задание по фотке:
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
(1):beautiful. (2) different. (3) Yellow (4) Violet
Гость
(1) white (2) different (3) yellow (4) violet *Перевод* Радуги представляют собой (0) красивые лучи света. Солнечный свет (1) белый, но он действительно состоит из различных цветов: красный, оранжевый, (3) жёлтый, зелёный, голубой, индиго и (4) фиолетовый. Солнце делает радугу, когда белый солнечный свет проходит через дождевые капли.