Задайте вопрос present simple 1. we lost our key 2. she writes letlers 3. they invited me 4. I like ise-cream 5. I have bought a car

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Почему present simple если здесь также употребляется Past Simle и Past Perfect?  1. Did we lose our key? 2. Does she write letters? 3. Did they invite me? 4. Do i like ice cream? 5. Have a bought a car?