Загадка про :  медведя , кенгуру, бабочку . На английском языке надо написать 3 класс !

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Host forest wakes up in the spring, A howling blizzard winter under Sleeping in the snow hut. (Bear)                     Over a flower flutters, dances, Veerkom patterned waves. butterfly In Australia, they live Prygunchiki great A bag to carry them, do not work Familiar phenomenon. (Kangaroo)
Гость
summer gods off the road near pines and birches and in the winter he sleeps in the den frost hides nose bear