Заполните предложения с настоящим совершенным утверждением глаголов из упражнения 4. Используйте короткие формы 've и' s. Слова: write, have, cook, walk, drink, do, stop, go. 1. They ...... 20 kilometres. They're really tired. ...

Заполните предложения с настоящим совершенным утверждением глаголов из упражнения 4. Используйте короткие формы 've и' s. Слова: write, have, cook, walk, drink, do, stop, go. 1. They ...... 20 kilometres. They're really tired. 2. I .... a song. Doyou want to hear it? 3. Look. The rain ..... . We can go out now. 4. I'm not feeling very well. I ...... six cups of coffee! 5. Dad .... dinner. Come and sit down at the table! 6. John ...... an accident. He's in hospital. 7. "Where's Chris?" "He ...... to London for the day." 8. I ...... my homework, so I can go out now.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 have walked 2 have written 3 has stopped 4 have drunk 5 has cooked 6 has had 7 has gone 8 have done