Здравствуйте. Помогите пожалуйста. Нужно написать небольшой текст (несколько предложений) про зиму на английском. Заранее спасибо) (Дам 25 баллов с:)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
winter winter is one of the best season of my favourite seasons. In this type of season we can play into snowballs with my friends and i can say that it is amazing. So, for this all this advantages i like winter
Гость
Winter is a beautifull season.The weather is frosty and icy.There are many snow on trees.People can play snowballs,do snowman,skaiting ,boganing and s.w.And people wear warm clothes. I like winter