1-10. Fill in the chart.(Not less than 10.) Таблица. Plants and trees- Animals- Fish and reptiles- Birds- Domestic amimals- Помогите срочно!Пожалуйста)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Plants and trees- fir - пихта lime - липа  maple - клен oak - дуб pine - ель apple tree - яблоня cherry tree - вишня blue bell - колокольчик lily - лилия rose - роза tulip - тюльпан Animals- lion - лев monkey - обезьяна fly - муха tiger - тигр elephant - слон wolf - волк fox - лиса bear - медведь bull - бык squirrel - белка wild boar - кабан  giraffe - жираф hare - заяц  zebra - зебра Fish and reptiles- crocodile - крокодил turtle - черепаха frog - лягушка snake - змея  cobra - кобра pithon - питон tortoise - черепаха goaanna - варан chameleon - хамелеон  lizard - ящерица  iguana - игуана  asp - жерех carp - карп bream - лещ burbot - налим herring - сельдь Birds- raven - ворон heakcoak - павлин crane - журавль lark - жаворонок canary - канарейка falcon - сокол woodpecker - дятел owl - сова swallow - ласточка cuckoo - кукушка heron - цапля  Domestic amimals- dog - собака pig - свинья cow - корова sheep - овца ram - баран ox - вол rabbit - кролик turkey - индюк goat - коза horse - лошадь donkey - осел