1.Образуйте множественное число от следующих существительных: 1)a fork 2)a knife 3)a wolf 4)a woman 5)a sea 6)a tooth 7)a foot 8)a mouse 9)a dog 10)a pen 2.Образуйте сравнительную и превосходную степени сравнения имён прилагате...

1.Образуйте множественное число от следующих существительных: 1)a fork 2)a knife 3)a wolf 4)a woman 5)a sea 6)a tooth 7)a foot 8)a mouse 9)a dog 10)a pen 2.Образуйте сравнительную и превосходную степени сравнения имён прилагательных: 1)Shy 2)fine 3)silly 4)long 5)sweet 6)interesting 7)difficult 8)comfortable 9)little 10)good
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
упражнение 1 : 1. forks 2. knives 3. wolves 4. women 5. seas 6. teeth 7. feet 8. mice 9. dogs 10. pens упражнение 2: 1. shyer - the shyest 2. finer - the finest 3. sillier - the silliest 4. longer - the longest 5. sweter - the swetest 6. more interesting - the most interesting 7. more difficult - the most difficult 8. more comfortable - the most comfortable 9. less - the least 10. better - the best