1.образуйте прилагательное. 1)Fame 2)Beauty 3)Danger 4)Interest 2. образуйте существительное 1)Kind 2)Free 3)Lazy 4)active 5)Real 6)Act 7)drive 8)agree 9)pay 10)paint 11)discover

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
famous beautiful dangerous interesting kinder freeman lazyer activer realer actor driver payer ------- painter discover
Гость
1. Famous 2. Beautiful 3. Dangerous 4. interesting 1.Kindness 2.freedom 3.laziness 4.Activity 5.Reality 6.action 7.driving 8.agreement 9.payment  10.painting 11.discovery