Что дети сделали? Что они сделали в прошлом? Подчеркнуть глаголы в прошедшем простом вот так - и обведи глаголы в настоящем совершенном вот так _. Пример: flowers- -, watered- _; 0. Alice has watered the flowers. 00. The girls ...

Что дети сделали? Что они сделали в прошлом? Подчеркнуть глаголы в прошедшем простом вот так - и обведи глаголы в настоящем совершенном вот так _. Пример: flowers- -, watered- _; 0. Alice has watered the flowers. 00. The girls read an interesing book in the evening. 1. The girls have done their homework. 2. They visited their Granny last summer. 3. Ally has made breakfast. 4. Alice has swept the paths. 5. Alice and Ally went shopping together yesterday. 6. The girls have bought a tosty cake.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
в прошедшем простом 2. They visited their Granny last summer. 5. Alice and Ally went shopping together yesterday. в настоящем совершенном 1. The girls have done their homework. 3. Ally has made breakfast. 4. Alice has swept the paths. 6. The girls have bought a tasty cake.