Cоставьте простые предложения со словами: (для надобности вот перевод слов) read -чи

Cоставьте простые предложения со словами: (для надобности вот перевод слов) read -читать collected- собранный flown-пролетов traveled-путешествовал bought-купил looked-смотрел finished- законченный
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I like to read. Last year my brother collected stamps. Have you ever flown by plane? A year ago we travelled to the USA. My mother bought a nice dress yesterday. He looked at me,but said nothing. I have finished reading this book.