Дайте русские эквиваленты следующим словосочетаниям: Real properly the following names and terms: Great Britain; the Prime Minister, number 10 Downing Street; the Houses of Parliament; Westminster, Parliamentary government; the...

Дайте русские эквиваленты следующим словосочетаниям: Real properly the following names and terms: Great Britain; the Prime Minister, number 10 Downing Street; the Houses of Parliament; Westminster, Parliamentary government; the United Kingdom; government departments; minister of the Crown; local authorities; statutory boards; the House of Lords; the House of Commons.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Великобритания, премьер-министр, улица Даунин стрит (вынужденная посадка), здание Парламента, Вестминстер, парламентские государство, Соединенное королевство, министр Короны, местная власть, государственное управление (государственный комитет), Палата лордов, Палата общин.