Ellen: I haven't got a brother or a sister. My best friend Nancy lives in another city now and there is no one of my age I could make friends with. I haven't got a dog or a cat, either. Of course, I mix with my classmates at sc...

Ellen: I haven't got a brother or a sister. My best friend Nancy lives in another city now and there is no one of my age I could make friends with. I haven't got a dog or a cat, either. Of course, I mix with my classmates at school. But classmates and true friends are not one and the same thing. With a friend you can share all your problems and secrets. It's important to have anyone who you can turn to for help or advice. I'm sure that peoplecannot do without friends. Только не переводчик
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Эллен: У меня нет брата или сестры. Моя лучшая подруга Нэнси живет в другом городе сейчас и нет никого моего возраста, с кем я могла бы подружиться. У меня нет ни собаки ни кошки. Конечно, я общаюсь с моими одноклассниками в школе. Но одноклассники и настоящие друзья это не одно и то же. С другом можно поделиться всеми своими проблемами и секретами. Это важно, чтобы был кто-то, к кому вы можете обратиться за помощью или советом. Я уверена, что люди не могут обойтись без друзей.