Исправьте ошибки в предложениях. Замените некоторые части предложения так, чтобы получилось предложение настоящем простом или настоящем длительном времени. 1 Mary are having dinner at the moment. 2 I works hard at school. 3 Ali...

Исправьте ошибки в предложениях. Замените некоторые части предложения так, чтобы получилось предложение настоящем простом или настоящем длительном времени. 1 Mary are having dinner at the moment. 2 I works hard at school. 3 Alice don’t like playing chess. 4 We often eating out on Sundays. 5 I always eat fish. I hate it! 6 She love talking on the phone! 7 Does they go on trips every weekend? 8 Are you do the washing-up? 9 Does he goes jogging every morning? (пожалуйста срочно)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 1 Mary IS having dinner at the moment. 2 I WORK hard at school. 3 Alice DOESN'T like playing chess. 4 We often EAT out on Sundays. 5 I AM always eatING fish. I hate it! 6 She loveS talking on the phone! 7 DO they go on trips every weekend? 8 Are you doING the washing-up? 9 Does he GO jogging every morning?