Match the sentences. 1)There's a good film on television today 2)It's raining again. 3)That's very nice music. 4)Look,I'm very hungry 5)It's a very hot day today 6)Here's my nev football 7)I's thirsty 8)I'm tired 9)I don't spea...

Match the sentences. 1)There's a good film on television today 2)It's raining again. 3)That's very nice music. 4)Look,I'm very hungry 5)It's a very hot day today 6)Here's my nev football 7)I's thirsty 8)I'm tired 9)I don't speak Russian 10)We have no food in the fridge это были предложения,сейчас я напишу снизу ещё предложения,в итоге их нужно соединить a)Let"s drink some mineral water б)Let"s speak English c)Let"s stay at home d)Let"s go to the shop e)Let"s watch it g)Let"s dance h)Let"s play a game i)Let"s make some sandwiches j)Let"s go to the sea Можете написать буквой и цифрой я пойму,прошу помогите даю 30 баллов
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) There's a good film on television today. - e) Let's watch it;  2) It's raining again. - c) Let's stay at home;  3) That's very nice music. - g) Let's dance;  4) Look, I'm very hungry. - i) Let's make some sandwiches;  5) It's a very hot day today. - j) Let's go to the sea; 6) Here's my new football. - h) Let's play a game; 7) I'm thirsty. - a) Let's drink some mineral water;  8) I'm tired. - c) Let's stay at home (Возможно здесь другой вариант, под буквой "f", которой нет в списке. Проверьте ещё раз). 9) I don't speak Russian. - b) Let's speak English; 10) We have no food in the fridge. - d) Let's go to the shop.