Написано предложение (вырвано из текста): An epidemic of glass graffiti, where vandals use hardened cutters to scratch windows, has become so bad that some train operators are considering withdrawing late-night services. Нужно ...

Написано предложение (вырвано из текста): An epidemic of glass graffiti, where vandals use hardened cutters to scratch windows, has become so bad that some train operators are considering withdrawing late-night services. Нужно сказать true or false следующее высказывание: the activity of glass graffiti vandals may soon cause late-night train delays
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Нужно сказать true or false следующее высказывание: потому в тексте речь идет об отмене ночных поездов, а в предложении о задержке поездов.