Напишите следующие сущиствительные во множественном числе образецц: a table- tables a fork, a spoon, a lamp, a rose, a speech, a bush, a faculty, a laboratory, a journey, a wife, a foot.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Fork-forks Spoon-spoons Lamp-lamps Rose-roses Speech-speeches Bush-bushes Faculty-faculties Laboratory-laboratories Journey-journeys Wife-wives Foot-feet