. Напишите, в каком магазине (или отделе) можно купить следующие продукты: Baker’s, fishmonger’s, grocer’s, greengrocer’s, butcher’s, fruiter’s, confectioner’s, dairy shop 1. Fish, crab _________________________________________...

. Напишите, в каком магазине (или отделе) можно купить следующие продукты: Baker’s, fishmonger’s, grocer’s, greengrocer’s, butcher’s, fruiter’s, confectioner’s, dairy shop 1. Fish, crab ____________________________________________________________ 2. Pork, veal____________________________________________________________ 3. Potatoes, cabbage _____________________________________________________ 4. Butter, cheese _________________________________________________________ 5. A loaf of bread, cakes ___________________________________________________ 6. Apples, bananas ________________________________________________________ 7. Rice, buckwheat _______________________________________________________ 8. Chocolate, caramel ______________________________________________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 fishmonger's 2 butcher's 3 greengrocer’s 4 dairy shop 5 baker's 6 fruiter’s 7 grocer's 8 confectioner’s