Номер 2. Поставить 4 формы глагола 40 баллов (по крайней мере он так пишет)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
become became become becoming shine shone shune shining think thought thought thinking smell smelled smelled smelling fly flew flown flying wear wore worn wearing rise rose risen rising lie lied lied lying cost cost cost costing throw threw thrown throwing steal stole stolen stealing catch caught caught catching