Нужно составить диалог по погоде на английском!Помогите пожалуйста!Буду о-о-очень благодарна!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
- Hello . - Hello . - Is not it ,  good weather today ? -Yes !The weather is just great!And the sun warms the sky is clear .This means no rain! -Yes, it's good! You can stroll . -I hope that the rain will not Valid and we did today 's go for a walk.