Образовать формы Participle I и Participle II Be live visit stand have admire take buy see enjoy come make listen laugh talk ride ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!!!СРОЧНО НУЖНО!!!!!!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Participle I  образуется при помощи добавления к глаголу окончания ing, а   Participle II - это 3-я форма для неправильных глаголов и окончание ed - для правильных! being-been living-lived visiting-visited standing-stood Be was were been live lived visit visited stand stood stood have had had admire admired take took taken buy bought bought see saw seen enjoy enjoyed come came come make made made listen  listened laugh  laughed talk talked ride rode ridden