Образуйте множественное число существительных, сделав все необхо-. димые изменения. 1. She is a lady. 2. Íå is a gentleman. ... 5. He is an accountant. 6. It is a mouse. 7. It’s a butterfly. 8. He is a fisherman. 9. She is a Sw...

Образуйте множественное число существительных, сделав все необхо-. димые изменения. 1. She is a lady. 2. Íå is a gentleman. ... 5. He is an accountant. 6. It is a mouse. 7. It’s a butterfly. 8. He is a fisherman. 9. She is a Swiss.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)They are ladies. 2)They are gentlemen. 3)They are accountants. 4)They are mice. 5)They are butterflies. 6)They are fishermen. 7)They are Swisses.