Опишите пожалуйста слона или крокодила по английски можно про двоих сразу

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Elephant is a mammal. It's got huge ears,a heavy body, a short tail,thick legs, small beady eyes and a long trunk,also it has got really grey skin. It lives in Africa. Crocodile is very big and green. It has got big teeth and strong tail. It's bad and angry. It can swim well, but it can't run and jump. It likes meat.