Определите функцию выделенных слов в предложении(Subject-S,Object-O) и составьте вопросы ?

Определите функцию выделенных слов в предложении(Subject-S,Object-O) и составьте вопросы ?? ним. 1.(Paul) didn't phone yesterday. 2.I remembered to buy (the bread). 3.(My mother) made this for me. 4.(The train) stopped at Glasgow. 5.My grandparents had (three children). 6.Shakespeare lived (in England). 7.(A serious accident) happened yesterday. 8.(I) learn English.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. S. Who didn't phone yesterday? 2. O. What did I remember to buy? 3. S. Who made this for me? 4. S. What did stop at Glasgow? 5. O. Who did my grandparents have? 6. O. Where did Shakespeare live? 7. S. What happened yesterday? 8. S. Who learns English?