Определите функцию слов, заканчивающихся на —ed: а) личная форма глагола в Past Simple; б) Participle II в функции простого сказуемою, выраженного глаголом в страдательном залоге; в) Participle II в функции определения; г) Part...

Определите функцию слов, заканчивающихся на —ed: а) личная форма глагола в Past Simple; б) Participle II в функции простого сказуемою, выраженного глаголом в страдательном залоге; в) Participle II в функции определения; г) Participle II в функции обстоятельства. 1. In a television system two separate transmitters are employed - one for the sound channel and for the picture channel. 2. The voltage applied to the input of the radio frequency varies from units to hundreds of microvolts. 3. In 1914 Marie Curie headed the radioactive laboratory of the new Institute of Radium in Paris. 4. When compared with the cartridge format the cassette format has two very important things - performance and reliability.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Паст симпл Буква а)это правильной ответ
Гость
1 б 2 г 3 а  4 в ............................................