Перепиши предложения используя множественное число . НАПРИМЕР: He's a funny man. мн.число: They are funny men. 1)This is a glass of water. 2) That's a can of cola. 3) Look at this baby. 4) It's an orange fish. ...
Перепиши предложения используя множественное число . НАПРИМЕР: He's a funny man. мн.число: They are funny men. 1)This is a glass of water. 2) That's a can of cola. 3) Look at this baby. 4) It's an orange fish. 5) She's a pretty woman.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
These are a glasses of water Those are a can of cola Look at these babies They are an orange fish They are a pretty women