Перепиши предложения используя множественное число .   НАПРИМЕР: He's a funny man.  мн.число: They are funny men.     1)This is a glass of water.   2) That's a can of cola.   3) Look at this baby.   4) It's an orange fish.  ...

   Перепиши предложения используя множественное число .   НАПРИМЕР: He's a funny man.  мн.число: They are funny men.     1)This is a glass of water.   2) That's a can of cola.   3) Look at this baby.   4) It's an orange fish.   5) She's a pretty woman.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
These are a glasses of water Those are a can of cola Look at these babies They are an orange fish They are a pretty  women