Переведите и определитель залог и время: 1. We are often asked at the lesson. 2. she studied at our shool last y

Переведите и определитель залог и время: 1. We are often asked at the lesson. 2. she studied at our shool last year. 3. the conference will be held next week. 4. this book was written by our teacher. 5. our college was founded in 1930. Подчеркните сложное дополнение. 1. we heard her play the piano. 2. the teacher made us translate the text.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1нас частоспрашивают на уроке. Present simple passive 2.она училась в нашей школе в прошлом году.Past simple 3.конференция состоится на следующей неделе.future simple passive 4.эта книга была написана нашим учителем.Past simple passive 5 наш колледж был найден в 1930.past simple passive 2.her play the pioano 3.us translate the text