Переведите на русский язык следующие сочетания существительных a spring day, a month's holiday, students' life, the rocket industry, the phylosophy department, a college professor, cow 's milk, an iron bridge, the world champio...

Переведите на русский язык следующие сочетания существительных a spring day, a month's holiday, students' life, the rocket industry, the phylosophy department, a college professor, cow 's milk, an iron bridge, the world championship, Ireland's wool, working class families, Oxford University, a school reform, a book shelf, the law faculty, a football fan, a week's rest, a railway station, tourist camps, summer months, October weather.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
a spring day-весенний день a month's holiday не знаю (прости) students' life - жизнь студента (ученика) the rocket industry - ракетная индустрия the phylosophy department - департамент философии a college professor-коллежский профессор cow 's milk - коровье молоко  an iron bridge - железный мост the world championship - мировой чемпионат Ireland's wool-Ирландская шерсть Oxford University - Оксфордский Университет school reform - реформа школы a book shelf - полка с книгами the law faculty - юридический факультет  a football fan - футбольный фанат a week's rest - (точно не знаю) остаток недели a week's rest - ж/д станция tourist camps - туристические лагеря summer months - летние месяцы October weather - октябрьская погода Надеюсь что помог ;)