Перевести и поставить some или any:1)У нас не морковки,я не могу сварить суп. 2) На столе стоит тарелка,на ней есть немного винограда и яблок

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.There aren't any carrots so I can't make soup. 2.There is a plate on the table and there are some grapes and apples
Гость
1) We haven't got any carrots, so I can't cook the soup. 2) There is a plate on the table, in which there are some grapes and apples.