По теме: Phrasal verb to run.Завершите предложения, используя away/off, down, in, out, over.1) Run ___ or you'll be late for school.2) Never run anybody ___ even if you are angry.3) My friend often forgets to fill in his car, s...

По теме: Phrasal verb to run. Завершите предложения, используя away/off, down, in, out, over. 1) Run ___ or you'll be late for school. 2) Never run anybody ___ even if you are angry. 3) My friend often forgets to fill in his car, so it often runs ___ of petrol. 4) You forgot about soup and it has run ___. Заранее спасибо)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Run off or you'll be late for school. 2) Never run anybody down even if you are angry. 3) My friend often forgets to fill in his car, so it often runs out of petrol. 4) You forgot about soup and it has run over.