Помогите 8 задание сделать пожалуйста, все с переводом и раскрытием скобок

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. The family is having 2. has 3. cooks 4. Mother is cooking 5. father leaves 6. Father is leaving 7. We often watch 8. Now we are sitting and are watching 9. Mike does 10. He is doing 11. It often rains 12. It is raining now 13. It sometimes snows 14. It is snowing now